Foreningen har bedt skolens øverste leder svare på spørgsmål til en spørgeskemaundersøgelse om skolens arbejde med ”Kodeks – de 7 samfundsløfter”.

Der er desværre relativt mange, der ikke har besvaret spørgeskemaet endnu eller kun har besvaret det delvist.

Det har stor betydning for foreningen, at så mange medlemsskoler som muligt deltager, for at vi for alvor kan bruge undersøgelsen til at skabe viden om det arbejde, I laver på skolerne, og for at vi kan bruge resultaterne, når vi varetager skolernes interesser.

Link til undersøgelsen er genudsendt til skolens øverste leder mandag d. 13. december. Vi håber, at skolens leder vil tage sig tid til at besvare undersøgelsen eller videresende mailen med linket til en anden i skolens ledelse med indsigt til at besvare spørgsmålene. Linket offentliggøres ikke i denne artikel. Hvis skolens øverste leder ikke har modtaget en mail med link til undersøgelsen, bedes skolen skrive til sd@privateskoler.dk

Spørgeskemaundersøgelsen er anonym. Det tager estimeret 9 minutter at svare på spørgeskemaet.

Foreningen holder spørgeskemaundersøgelsen åben til og med den 4. januar 2022.

Kontakt

Simone Dalsgaard
Souschef, seniorkonsulent

3330 7927
sd@privateskoler.dk

Send sikker mail til Simone. Klik her.

Særlige arbejdsområder:

  • Souschef i foreningens sekretariat
  • Ansvarlig for strategisk kommunikation
  • Interessevaretagelse
  • Pressehåndtering

Rådgivning:

  • Tilsyn
  • Skolens undervisning (lovgivning, kvalitet og evaluering)
  • Frihed og folkestyrekravet i skolens virke og undervisning