Deltag i DM i Fagene 2020. Det kræver ikke tilmelding at deltage i den indledende runde fra 31/8 til 11/12. Fra den indledende runde er det muligt at kvalificere sig til landsmesterskaberne i februar 2021.

DM i Fagene er en landsdækkende konkurrence for 7., 8. og 9. årgang. Formålet med DM i Fagene er at sætte fokus på fagligheden og den faglige udvikling hos eleverne. Sigtet er, at DM i Fagene skal være med til at styrke elevernes evne til at koble skolens fag med omverdenen, videreuddannelserne samt det fremtidige arbejdsmarked.

Det er i år muligt at dyste i fagene dansk, matematik, historie, biologi og engelsk. Eleverne kan dyste individuelt eller i hold. I alle fag dystes der i virkelighedsnære caseopgaver.

Den første runde – de regionale mesterskaber – løber af stablen fra den 31. august til 11. december og foregår via en online platform.

Den 10. februar 2021 afholdes landsmesterskaberne. Her kåres danmarksmestrene til et brag af en fest.

Sådan deltager eleverne

 1. Eleverne logger ind med UNI-login via www.dmifagene.dk
 2. Vælger det fag, de ønsker at deltage i
 3. Følger vejledningen på skærmen
 4. Løser opgaverne

Du kan læse mere om DM i Fagene her.

Her finder du også yderligere information til målrettet lærerne – www.dmifagene.dk/laerer

Hvem står bag DM i Fagene?:

Bag DM i Fagene står et konsortium af centrale aktører på skoleområdet. Konsortiet spænder bredt, men fælles for alle aktørerne er et ønske om at bidrage til udviklingen af en motiverende, interessant og udfordrende grundskole for alle elever. Danmarks Private Skoler er en del af konsortiet.

Læs mere om konsortiet her

Simone Dalsgaard
Souschef, seniorkonsulent

3330 7927
sd@privateskoler.dk

Send sikker mail til Simone. Klik her.

Særlige arbejdsområder:

 • Souschef i foreningens sekretariat
 • Ansvarlig for strategisk kommunikation
 • Interessevaretagelse
 • Pressehåndtering

Rådgivning:

 • Tilsyn
 • Skolens undervisning (lovgivning, kvalitet og evaluering)
 • Frihed og folkestyrekravet i skolens virke og undervisning