Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

At "stå mål med"

 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • Lov om frie grundskoler:

  §1, Stk. 2. Frie grundskoler giver undervisning inden for børnehaveklasse og 1.-9. klassetrin, som står mål med, hvad der almindeligvis kræves i folkeskolen.

  At ”stå mål med” betyder bl.a., at elever, der forlader 9. klasse efter at have gået på en af vores skoler, må have fået en uddannelse, der giver dem de samme muligheder, som hvis de havde valgt en anden skoleform. Undervisningen skal give dem de samme muligheder for at erhverve sig viden og færdigheder, og den enkelte elev skal have samme mulighed, som alle andre unge for at gå videre på en ungdomsuddannelse, fx gymnasiet.

  Kontakt  foreningen og få en samtale om betydningen af "Stå mål med-kravet"

   Simone Dalsgaard

  Simone Dalsgaard

  Chefkonsulent, kommunikationsansvarlig

  33307927
  60771719

  Send sikker mail til Simone. Klik her.


   Thomas Sørensen

  Thomas Sørensen

  Konsulent

  33307932
  22766734

  Send sikker mail til Thomas. Klik her.