Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Vejledninger om persondata på foreningens hjemmeside

  26. april 2018
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • På foreningens hjemmeside kan man nu finde vejledninger om håndtering, behandling og opbevaring af oplysninger samt forslag til diverse samtykker og aftaler, der vedrører skolens håndtering af persondata. Nye vejledninger vil blive publiceret efterhånden, som de færdiggøres.

  Man kan nu hente vejledninger om:

  Elever og forældres persondata

  Ansattes persondata

  Materialet er lavet i henhold til EU’s persondataforordning (25.maj 2018). Justitsministeriet har endnu ikke færdiggjort arbejdet med visse vejledninger i fortolkning af forordningens regler på konkrete punkter. Der kan derfor forventes løbende opdateringer i materialet.

  Kontakt sekretariatet for uddybende spørgsmål om skolens håndtering af persondata.