Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Pokémon sat skakmat!

  10. februar 2017
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • PRESSEMEDDELELSE – Dansk Skoleskak


  Undervisningsordfører Anni Matthiesen (V) åbner Skolernes Skakdag den 10. februar 2017, når 39.742 elever på 266 skoler skifter bøgerne og Pokémon ud med skakbrikker, og sætter deltagerrekord på hjernegymnastikkens motionsdag.

  Læs hele pressemeddelelsen her


  Skolernes Skakdag afholdes for 7. år og 2017 er endnu et rekordår med flere skoler og elever end nogensinde før. Flere af foreningens skoler deltager også i Skolernes Skakdag 2017.

  Skolernes Skakdag er trods navnet ikke kun én enkelt dag, men et årshjul af læringsaktiviteter med kurser, stævner og frikvarterskak samt årets Landsfinale i Skolernes Skakdag fredag den 24. marts i Magion, Grindsted.


   

  Det er en dag i hjernegymnastikkens tegn under mottoet: ”Det skal være sjovt at blive klogere!”

  For tv-klip, billeder og info om alle deltagende skoler se Skolernesskakdag.dk.