Logo hvid paa blaa Facebook Mynewsdesk
 

Selvevaluering - et net af erfaringer

  11. september 2014
 • fb
 • tw
 • li
 • em
 • DP-selvevalueringsnetværk mødtes i denne uge på Sct. Joseph Søstrenes Skole i Nykøbing Falster for at dele deres erfaringer omkring selvevaluering. Som altid kunne skolerne finde inspiration hos hinanden.

  Skolerne har alle forskellige evalueringskulturer. Men selvevalueringen åbner op for, at skolen, i egen interesse, kan få et overblik over undervisningens kvalitet og skolens virksomhed i det hele taget.

  Selvevalueringen skal foretages på baggrund af en af Ministeriet godkendt model, men derudover er der mange måder at gribe evalueringen an på, når det kommer til rækkefølge, tidsforbrug og fordybelse.

  På de fleste skoler arbejdes der målrettet fagligt, med udarbejdelse af undervisningsmål og opfølgning herpå. Ligesom ambitionsniveauet er højt på vores skoler på indsatsområder som pædagogisk ledelse og evalueringskultur.Selvevalueringen kan være en mulighed for at skabe et overblik, der samtidig kan være en mulighed for fordybelse. Det er ikke kun en tilsynsform, det er et udviklingsredskab for skolen.